وبلاگ

علت زود خالی شدن باتری موبایل شیائومی
دسته بندی:
زمان مورد نیاز برای مطالعه: 1 دقیقه

فهرست مطالب

علت زود خالی شدن باتری موبایل شیائومی

علت زود تمام شدن باتری موبایل شیائومی چیست؟

علت زود خالی شدن باتری موبایل شیائومی را می‌توان سبب زود تمام شدن باتری موبایل شیائومی دانست که ما به چند مورد از اصلی ترین آنها را در قسمت اول اشاره می‌کنیم و بعد در قسمت دوم مقاله، راهکارهای جلوگیری از خالی شدن باتری شیائومی را آموزش می‌دهیم.

کالیبره نشدن باتری

یکی از دلایل زود خالی شدن باتری موبایل شیائومی این است که هنگام خرید گوشی، باتری آن را کالیبره نمی‌کنید. اگر باتری گوشی کالیبره شود مدت‌زمان نگهداری شارژ آن بیشتر می‌شود.

برای کالیبره کردن گوشی، هنگام خرید باید از گوشی استفاده کنید تا شارژ آن تمام شود. بعد موبایل را در حالت خاموش تا چند ساعت به شارژ متصل کنید تا زمانی که شارژ آن کامل شود. تا چند بار این کار را تکرار کنید تا باتری موبایل کالیبره شود. حتماً تا اتمام شارژ باتری صبر کنید و سریع موبایل را به شارژ وصل نکنید یعنی تا زمانی که موبایل روشن است و شارژ دارد آن را به برق وصل نکنید.

نصب نرم‌افزارهای پرمصرف

برخی از برنامه های نصب شده بر روی موبایل می‌توانند پرمصرف باشند و برای اجرای خود (حتی در پس‌زمینه) شارژ زیادی را مصرف کنند؛ بنابراین وجود این نرم‌افزارها می‌تواند علت زود خالی شدن باتری گوشی شیائومی باشد.

برای از بین بردن این مشکل می‌توانید از قسمت تنظیمات موبایل به قسمت بهینه‌سازی باتری رفته و مقدار مصرف اپلیکیشن های نصب شده بر روی موبایل خود را ببینید. اگر اپلیکیشن پرمصرفی را احتیاج ندارید پاک کنید یا اجرای آن را بر روی پس‌زمینه محدود نمایید. اگر اپلیکیشن موردنظر پاک نشد (مانند اپلیکیشن های پیش فرض گوشی)، آن را غیر فعال کنید و یا متد Safe Mode (حالت امن) را انتخاب نمایید.

نصب نرم‌افزارهای پرمصرف

وجود بدافزارها و باز بودن اپلیکیشن ها در پس‌زمینه

از دیگر علت زود خالی شدن باتری موبایل شیائومی، وجود بدافزارها و تروجان‌ها در موبایل می باشد که برای از بین بردن این مشکل باید آنتی‌ویروس قدرتمندی نصب کنید و بدافزارها و تروجان‌ها را که تشخیص میدهد را از موبایل پاک کنید. بدافزارها سبب می‌شوند که موبایل در حالت استندبای هم مصرف باتری را زیاد کند.

تلاش کنید پس از استفاده، اپلیکیشن ها را ببندید چون از دیگر علل زود خالی شدن باتری گوشی باز ماندن برنامه‌ها می‌باشد زیرا درست است که شما از برنامه استفاده نمی‌کنید ولی برنامه در پس‌زمینه در حال اجرا شدن است و مصرف باتری را افزایش می‌دهد. بخاطر همین چندین بار شاهد خالی شدن شارژ موبایل شیائومی از شب تا صبح بوده‌اید.

از آنجایی که شیائومی بصورت پیش‌فرض به اپلیکیشن ها اجازه فعال بودن بر پس‌زمینه را میدهد، باید این محدودیت را دستی و برای هر برنامه انجام دهید تا یکی از چندین علت زود خالی شدن باتری شیائومی برطرف شود. برای این کار به مسیر زیر بروید و برای هر برنامه‌ای که قصد محدود کردن آن در پس‌زمینه را دارید، گزینه Optimize را انتخاب کنید:

Settings > Battery > Battery optimization > ….App Name…. > Optimize

شارژر و لوازم جانبی نامناسب

هنگام خرید گوشی شیائومی خود، مطمئن شوید که شارژر اصلی متناسب با نوع گوشی را خریده‌اید؛ زیرا شارژرها با ولتاژهای متناسب با مدل گوشی طراحی شده‌اند. در واقع روی بدنه آداپتور ولتاژ و آمپر متناسب با گوشی شما نوشته شده است؛ پس چند تا دیگر از سبب های زود خالی شدن باتری موبایل شیائومی استفاده از شارژر دیگر موبایل ها می باشد. اگر روزی مجبور به عوض کردن شارژر (آداپتور و کابل شارژ) شدید حتماً شارژی بخرید که ولت و آمپر آن با اطلاعات روی بدنه آداپتور قبلی مطابقت داشته باشد.

آپدیت نبودن نرم‌افزارها و اندروید

هر چند وقت یکبار برنامه ها و سیستم‌عامل اندروید به دست سازنده‌ها بروزرسانی می‌شوند و مدل بالاتر و بهینه‌تری از آن‌ها در دسترس قرار خواهد گرفت. عموماً برنامه های بروزتری مصرف باتری را کم خواهند کرد؛ پس بهتر میباشد که به‌محض عرضه نسخه جدید برنامه و اندروید، آنها را بروز کنید؛ چراکه شیائومی به‌طور مداوم به‌روز‌رسانی نرم افزار MIUI را برای گوشی‌های خود منتشر می‌کند. این آپدیت ها بعضی مواقع دارای بهینه‌سازی باتری هم می باشند که می‌تواند به ماندگاری عمر باتری موبایل شما کمک کند. برای این کار می‌توانید به بخش های  Settings > About phone > MIUI version > Check for updates بروید.

خراب بودن باتری شیائومی

علت زود خالی شدن باتری گوشی شیائومی ممکن است اصلاً نرم‌افزاری نباشد، بلکه گوشی از لحاظ سخت‌افزاری مشکل دارد. برای مطمئن شدن از سلامت باتری موبایل کد دستوری *#*#۶۴۸۵#*#* را شماره‌گیری کرده و سپس در بخش بهینه‌سازی باتری از وضعیت باتری خود باخبر شوید. اگر باتری سالم باشد در بخش سلامتی باتری عبارت Good را مشاهده خواهید کرد.

خراب بودن باتری شیائومی

 شناسایی چهره برای قفل گوشی شیائومی

یکی از راه‌های قفل‌کردن گوشی شیائومی علاوه‌بر الگو و رمز، شناسایی چهره است. اگر شما از این گزینه برای حفاظت از موبایل خود استفاده می‌کنید باید بدانید که سبب زود خالی شدن باتری موبایل شیائومی می‌تواند روشن بودن این گزینه باشد.

مصرف زیاد اینترنت توسط اپلیکیشن‌ها

از دیگر دلایل زود خالی شدن باتری گوشی شیائومی، مصرف زیاد اینترنت توسط برخی از نرم‌افزارهای نصب شده بر روی گوشی است. برای رفع این مورد باید از قسمت تنظیمات گوشی وارد مدیریت برنامه‌ها شده، سپس تک‌تک برنامه‌ها را باز کنید و در قسمت باتری میزان مصرف باتری توسط آن برنامه را ببینید. اگر چه اندازه مصرف اینترنت یک اپلیکیشن بیشتر از حد نرمال بود، می‌توانید از گزینه “داده‌های پس‌زمینه” آن اپلیکیشن را غیر فعال کنید.

مصرف زیاد اینترنت توسط اپلیکیشن‌ها

روشن بودن وای فای، موبایل دیتا و جی پی اس

اگر نیازی به استفاده از اینترنت ندارید حتماً داده‌های تلفن همراه و یا وای‌فای خود را خاموش کنید؛ زیرا اینترنت مصرف باتری را زیاد کرده و از باعث زود خالی شدن باتری گوشی شیائومی می‌شود.

نور صفحه‌نمایش

اگر نور صفحه‌نمایش را زیاد کرده اید، مصرف باتری گوشی شیائومی سریع تر از حالت نرمال خالی خواهد شد. نور صفحه ی موبایل خود را کم کرده یا به حالت خودکار بگذارید.

نور صفحه‌نمایش

ویژگی‌های غیر ضروری گوشی را غیر فعال کنید

یکی از بزرگترین دلایلی که باتری گوشی شما را خالی می‌کند، فعال بودن همیشگی ویژگی‌های غیر ضروری است. فعال بودن تنظیماتی مانند بلوتوث، GPS و NFC می‌توانند باتری گوشی شما را در صورت عدم استفاده از آنها خالی کنند. پس اطمینان داشته باشید که این ویژگی ها را هنگامی که از آنها استفاده نمی‌کنید خاموش باشند (دسترسی Allowed all the Time را خاموش و گزینه Deny, Allow while using یا Ask every time را فعال کنید).

گوشی را خنک نگه دارید

زمانی که گوشی یا باتری داغ شود، باتری زودتر خالی می‌شود. به همین دلیل بهتر است گوشی خود را به دور از حرارت، نور خورشید و یا استفاده از برنامه‌های سنگین نگه دارید.

از فضای رم سفارشی استفاده کنید

اگرچه واقعاً تصمیم جدی دارید که کارکرد باتری موبایل شیائومی خود را افزایش دهید، می‌توانید از قابلیت custom ROM که نسخه اصلاح شده اندروید می باشد استفاده کنید تا کارکرد و عمر باتری بهبود یابد.

سایر راهکارهای جلوگیری از زود خالی شدن باتری در گوشی‌های شیائومی

در این بخش، سایر راهکارهای مختصر اما مفید را بر حل مشکل باتری شیائومی بیان کرده‌ایم:

  1. حالت تاریک را فعال: فعال شدن حالت تاریک( تم تیره ) در موبایل شیائومی می‌تواند به نگه داشتن عمر باتری کمک کند. حالت تاریک انرژی کمتری مصرف می‌کند، زیرا به روشنایی کمتری نیاز ندارد (Settings > Display > Theme > Dark). استفاده از حالت مطالعه (Reading mode) هم می‌تواند به کاهش مصرف باتری کمک کند.
  2. هات‌اسپات را خاموش کنید: استفاده از تلفن به‌عنوان هات‌اسپات می‌تواند راحت باشد، اما می‌تواند به سرعت باتری شما را تخلیه کند. اگر از ویژگی هات‌اسپات استفاده نمی‌کنید، بهتر است آن را خاموش کنید.
  3. خاموش کردن Haptic Feedback: بازخورد لمسی یا لرزش در حین لمس صفحه هم می‌تواند انرژی زیادی را از باتری مصرف کند. خاموش کردن آن می‌تواند به افزایش عمر باتری شما کمک کند.
  4. از حساب Mi خود خارج شوید: اگر از خدمات یا برنامه‌های Mi استفاده نمی‌کنید، از Mi account خود خارج شوید. این کار به کاهش فرآیندهای پس‌زمینه‌ای و مصرف‌کننده باتری موبایل شما کمک خواهد کرد.
  5. از حالت صرفه‌جویی در باتری استفاده کنید (Settings > Battery > Battery saver > Toggle on).
  6. گوشی خود را تا ۸۰ درصد شارژ کنید: شارژ کردن گوشی تا ۸۰ درصد و جدا کردن آن از برق می‌تواند به بهبود طول عمر باتری کمک کند. وقتی باتری شما به ۳۰ درصد رسید، بهتر است دوباره آن را تا ۸۰ درصد شارژ کنید.
  7. از استفاده از تلفن در حین شارژ خودداری کنید: استفاده از موبایل در زمان شارژ می‌تواند گرما تولید کند که این امر به باتری شما آسیب خواهد زد.
  8. از تصاویر پس‌زمینه (wallpaper) متحرک استفاده نکنید.

در اتمام کار موبایل خود را خاموش کنید و دوباره روشن کنید.

راهکارهای جلوگیری از زود خالی شدن باتری

۲۴شیائومی نمایندگی شیائومی در ایران بوده که خدمات تعمیرات تبلت شیائومیتعمیرات گوشی شیائومی  ـ تعمیرات تلویزیون شیائومی و تعمیرات لپ تاپ شیائومی و تعمیرات ساعت هوشمند شیائومی و تعمیر هندزفری شیائومی را به هموطنان عزیز ارایه می‌دهد .

سبد خرید