شیائومی یکی از پرفروش‌ترین برندهای گوشی هوشمند در ایران به شمار میرود  و محصولات میانرده و اقتصادی این غول چینی از فروش بالایی در بازار جهان و ایران بهره مند است. گوشی‌های شیائومی در طی چند سال اخیر ثابت کرده‌اند که ارزش خرید بالایی دارند و شما به نسبت مبلغی که پرداخت می‌کنید امکانات بسیار خوب و زیادی را دریافت می‌نمائید.

تنظیمات دوربین گوشی شیائومی

به همین دلیل است که داخل کشور گوشی‌های شیائومی کاربرد بسیاری دارد در ادامه این مطلب قصد داریم در مورد تنظیمات و قابلیت‌های دوربین گوشی‌های شیائومی صحبت کنیم و بهترین برنامه دوربین برای شیائومی را به شما کاربران گرامی معرفی کرده و به این سوال که چگونه کیفیت دوربین گوشی شیائومی را بالا ببریم پاسخ ‌دهیم.

برنامه دوربین گوشی‌های شیائومی به صورت پیش فرض بر روی گوشی‌های این شرکت نصب شده است و نیاز نیست که شما بخواهید بار دیگر این برنامه را دانلود و نصب کنید. البته می‌توانید برای داشتن قابلیت‌های بیشتر به سراغ برنامه‌های دیگر موجود در گوگل پلی بروید که در ادامه این مطلب به آن خواهیم پرداخت. توجه داشته باشید که برای نصب هرگونه برنامه این در گوشی خود از نرم افزار های معتبراستفاده نمایید.

گزینه‌های دوربین گوشی‌ های شیائومی

توجه داشته باشید که گزینه‌های مختلف دوربین گوشی‌های شیائومی برای گوشی‌های مختلف شیائومی بر اساس نسخه MIUI و اندروید و همچنین مدل گوشی و دوربین‌های مختلف آن می‌توانند متفاوت باشند.

گزینه‌های دوربین گوشی‌ های شیائومی

حالت Photo دوربین گوشی شیائومی

حالت اصلی و پیش فرض عکس گرفتن با دوربین گوشی می‌باشد. در این حالت اگر دو انگشت خود را از گوشه های صفحه به سمت داخل بکشید به دوربین فوق عریض منتقل می‌شوید و اگر دو انگشت خود را از وسط صفحه نمایشگر گوشی رو به بیرون بکشید دوربین به صورت دیجیتال (یا اپتیکال در صورت وجود دوربین تله فوتو) زوم می‌کند.

در این حالت در بالای صفحه گزینه‌های مختلفی دیده می‌شود که هر کدام را تک به تک شرح خواهیم داد. گزینه اول از سمت چپ فلش است که شما می‌توانید آن را در حالت خاموش، روشن، خودکار و دائم روشن قرار دهید.

گزینه بعدی HDR است که می‌توانید آن را خاموش یا روشن کنید یا به روی حالت خودکار قرار دهید که خود دوربین تصمیم بگیرد چه موقع از این قابلیت استفاده کند. این قابلیت باعث افزایش رنج دینامیکی تصاویر ثبت شده توسط شما می‌شود.

گزینه بعدی AI می‌باشد که در صورت روشن بودن این گزینه هوش مصنوعی گوشی می‌تواند تشخیص دهد که شما در حال عکاسی از چه سوژه‌ای هستید و باید چه تنظیماتی را بر اساس آن سوژه ی به خصوص به طور خودکار تنظیم کند.

گزینه بعدی که شبیه به یک ستاره است به شما اجازه می‌دهد تا فیلتر مورد نظر خود را به روی عکس اعمال نمائید. در این بخش می‌توایند فیلترهای مختلف را به سلیقه ی خودتان انتخاب کرده یا حتی فیلترهای جدید را دانلود نمائید.

گزینه آخر یا اول از سمت راست نیز شکلی شبیه به چند خط موازی دارد و هنگامی که این گزینه را لمس کنید می‌توانید برخی از تنظیمات دیگر را نیز استفاده نمائید. خط اول برای این است که نسبت عکس را انتخاب کنید و نوار دومی به شما اجازه می‌دهد تا زمان شاتر را انتخاب کرده و مشخص کنید که عکس چند ثانیه بعد از فشردن شاتر ثبت شود.

گزینه‌های دوربین گوشی‌ های شیائومی

گزینه بعدی Macro است. دوربین اصلی گوشی می‌تواند به روی سوژه‌ها در فاصله مشخصی فوکوس کند و اگر بیشتر از مقداری مشخص به سوژه نزدیک شوید دیگر دوربین اصلی نمی‌تواند به روی سوژه فوکوس کند. در این مواقع لنز ماکرو و حالت ماکرو در گوشی به کار شما خواهد آمد.

از طریق این حالت شما می‌توانید تا حد بسیار زیادی به سوژه نزدیک شوید و تصاویر کلوزآپ از سوژه مورد نظر را به ثبت رسانید. معمولا با دوربین ماکرو می‌توانید در فاصله 3 تا 5 سانتی متری سوژه به روی آن فوکوس کنید.

گزینه Tilt-shift به نوعی به روی یک سوژه مشخص در تصویر فوکوس کرده و دیگر بخش‌های تصویر را مات می‌کند. به نوعی عملکردی شبیه به پرتره دارد ولی این عملکرد فقط برای ثبت تصاویر از یک سوژه خاص و مثلا یک گل در طبیعت اعمال میگردد.

گزینه Timed burst به شما اجازه می‌دهد تا پشت سر هم و با فاصله تعیین کرده عکس‌هایی متوالی به ثبت برسانید. با کلیک به روی این گزینه می‌توانید مشخص کنید که چند عکس می‌خواهید و همچنین تصاویر با چه فاصله زمانی از هم به ثبت برسند.

حالت Pro دوربین گوشی شیائومی

حالت پرو یا حرفه‌ای همان طور که از نامش مشخص است به شما اجازه می‌دهد تا بتوانید به صورت حرفه‌ای عکاسی کرده و فاکتورهای مختلف عکس را به صورت دستی تنظیم نمائید. این حالت تنها در صورتی برای شما کاربرد خواهد داشت که با بخش‌های مختلف یک عکس آشنایی داشته باشید وخودتان بتوانید به صورت دستی نور و فوکوس و کنتراست و ISO و دیگر موارد را تنظیم کنید.

تنظیمات دوربین گوشی شیائومی

حالت Portrait دوربین گوشی شیائومی

حالت پرتره که چندان نیازی به معرفی ندارد و به احتمال بسیار زیاد با این حالت آشنایی کامل دارید. در حالت پرتره دوربین سوژه را از پس زمینه تشخیص داده و اقدام به جدا کردن سوژه از پس زمینه می‌کند. که در این صورت پس زمینه به حالت مات درمی‌آید و به این شکل سوژه بسیار بهتر و بیشتر به چشم خواهد آمد و عکس حالت بسیار جذاب و حرفه‌ایتری را به خود می‌گیرد.

حالت Night دوربین گوشی شیائومی

هنگام شب طبیعی است که طبق انتظار به دلیل افت نور کیفیت تصاویر کاهش پیدا کرده و جزئیات به طور محسوسی کاهش می‌یابد به خصوص در قسمت‌های تاریک‌تر عکس‌ها. برای بهتر شدن عکاسی در شب با گوشی شیائومی می‌توانید از حالت شب یا Night بهرمند شوید.

این حالت بسیار کاربردی و جذاب بوده و کمک می‌کند تا عکس شما رنج دینامیکی بهتر و وسیع‌تری داشته باشید و همچنین رنگ‌ها حالت طبیعی‌تری به خد بگیرند. در نظر داشته باشید که در صورت استفاده از این حالت باید برای چند ثانیه دست خود را به صورت ثابت بر روی دکمه ی شاتر نگه دارید تا فرآیند نایت مود به اتمام رسیده و عکس به درستی ثبت شود.

حالت Video دوربین گوشی شیائومی

حالت ویدئو نیز ساده‌ترین حالت برای ضبط ویدئو به شمار میرود. در این حالت فیلم برداری نیز می‌توانید از دوربین فوق عریض استفاده کنید و یا با زوم کردن، فیلم خود را به ثبت برسانید.

حالت Slow Motion دوربین گوشی شیائومی

حالت اسلوموشن برای ثبت فیلم‌های کند شده است و می‌توانید به کمک این قابلیت با دوربین اصلی یا سلفی اتفاقات را به صورت کند شده و با خلاقیت خاص ضبط کنید. به عنوان مثال می‌توانید از یک آتش بازی اسلوموشن تهیه کرده و به صورت بسیار کند روند آتش گرفتن و سوختن را به طور کامل مشاهده نمائید.

حالت Panorama دوربین گوشی شیائومی

این حالت به شما کمک می‌کند تا عکس پاناروما یا فراتر از صفحه نمایش به ثبت برسانید. شما می‌توانید بین دوربین اصلی و فوق عریض جابجا شوید و سپس با لمس دکمه شاتر و چرخاندن گوشی عکس پاناروما یعنی 180 درجه به ثبت برسانید. در گرفتن تصاویر پاناروما باید توجه داشته باشید که در یک خط مشخص حرکت کنید و تغییر فریم می‌تواند عکس شما را خراب کند.

حالت Movie effects دوربین گوشی شیائومی

در این حالت به افکت‌های مختلفی برای فیلم‌های ثبت شده دسترسی خواهید داشت تا بهتر بتوانید ویدئو و تصویر از آن‌ها را خلق کنید.

حالت Multicam دوربین گوشی شیائومی

همان طور که از اسم این حالت مشخص است به شما امکان می‌دهد تا به صورت همزمان با دو یا حتی چند دوربین خود عکس یا فیلم را به ثبت برسانید. این قابلیت می‌تواند کاربرد زیاد و جذابی داشته باشد.

حالت Supermoon دوربین گوشی شیائومی

اگر می‌خواهید از ماه عکاسی کنید این حالت دقیقا برای شما طراحی شده است که با افکت های خاص خود کمک می‌کند تا بهترین عکس ممکن را خلق کنید و لذت ببرید.

حالت Time-Lapse دوربین گوشی شیائومی

همان طور که احتمالا می‌دانید فیلم‌هایی که در حالت Time-Lapse ثبت می‌کنید در حال پخش شدن بسیار سریع‌تر می‌شوند و فیلم شما با سرعت بسیار بالاتری به نمایش گذاشته میشود. مثلا به کمک حالت Time-Lapse می‌توانید عبور ابرها یا حتی رشد یک گیاه در طولانی مدت را فیلم برداری کرده و بعد به صورت سریع و جذاب به اشتراک بگذارید.

توجه داشته باشید که برای ثبت فیلم‌های Time-Lapse تا حد امکان گوشی باید ثابت و بدون حرکت در یک جا ساکن باشد تا خروجی به دست آمده جذابیت کافی را داشته باشد و از آنجایی که باید مدتی نسبتا طولانی فیلم برداری کنید پیشنهاد می‌کنیم از پایه استفاده کنید. شما حین ثبت فیلم‌های Time-Lapse نیز می‌توانید بین دوربین اصلی و فوق عریض جابجایی ایجاد کنید.

حالت رزولوشن کامل دوربین گوشی شیائومی

دوربین گوشی‌های میانرده شیائومی عموما 48، 64، 108 یا حتی 200 مگاپیکسلی است اما در عمل در حالت پیش فرض دوربین به روی حالت 12 یا 16 مگاپیکسلی تصاویر را به ثبت می‌رساند. این موضوع به دلیل ترکیب کردن پیکسل‌ها با هم و افزایش رنج داینامیکی، کنتراست و روشنایی عکس‌ها می‌باشد.

بهتر است بدانید برای داشتن عکس با جزئیات بیشتر گاهی نیاز است که به روی حالت رزولوشن کامل عکاسی کنیم. مثلا زمانی که می‌خواهیم به روی سوژه‌ای زوم کنیم بهتر است عکس را در رزولوشن کامل به ثبت برسانیم و پس از آن عکس را برش بزنیم.

برای استفاده از رزولوشن کامل در دوربین گوشی‌های شیائومی در بخش More باید گزینه 64، 108، 48 یا هر عدد دیگری که رزولوشن دوربین گوشی شما است را انتخاب نمائید.

حالت Short Video دوربین گوشی شیائومی

همان طور که از نام این حالت مشخص است ویدئوهایی کوتاه به ثبت می‌رساند و در واقع تفاوت آن با ویدئوهای عادی مدت زمان فیلم برداری می‌باشد. به نوعی فیلم‌های ضبط شده از این طریق از نظر زمانی برای بارگزاری در شبکه‌های مجازی مناسب تر هستند.

حالت Documents دوربین گوشی شیائومی

همان طور که از نام این حالت مشخص است شما می‌توانید ازاین قابلیت برای اسکن کردن مدارک و تبدیل آن به نسخه دیجیتالی همچون عکس های مناسب پی دی اف استفاده کنید. این حالت به شما اجازه می‌دهد که به ساده‌ترین شکل ممکن از اسناد و مدارک خود عکاسی کرده و آن‌ها را به شکل مدارک دیجیتال دراورده و ذخیره کنید.

حالت Long Exposure دوربین گوشی شیائومی

این حالت به شما کمک می‌کند تا تصاویر بسیار جذاب و دیدنی در شب ثبت کرده و ذخیره کنید. مطمئناً عکس هایی در شب از اتوبان‌ها ویا خیابان‌ها را دیده‌اید که نور ماشین‌ها یک خط نوری بسیار جذاب و دنباله دار دیده میشوند و به ثبت رسیده اند. این قابلیت نیز دقیقا همان کار را برای شما انجام می‌دهد و با طولانی کردن Exposure به شما کمک می‌کند تا عکس‌هایی شبیه به آنچه گفته شده خلق کنید.

حالت Dual Video دوربین گوشی شیائومی

یکی از قابلیت‌های جذاب و کاربردی دوربین گوشی‌های شیائومی همین ویدئوهای دوتایی همزمان است. با این قابلیت شما می‌توانید همزمان هم با دوربین اصلی هم با دوربین سلفی فیلم برداری کنید. به عبارت دیگر از این طریق شما می‌توانید در مراسمات مختلف هم از دیگران فیلم برداری کنید و هم خودتان درون یک کادر کوچک در کنارتصویر ویدئو حضور داشته باشید.

تنظیمات دوربین گوشی‌ های شیائومی

برای دسترسی به تنظیمات دوربین کافیست وارد دوربین شده و سه خط موازی بالا سمت راست را لمس کنید. اکنون گزینه ی Settings را انتخاب کنید تا بخش تنظیمات دوربین برای شما نمایش داده شود.

گزینه Watermark در صورت روشن بودن مدل گوشی شما را در پایین تصاویر ثبت خواد کرد.

بهترین برنامه دوربین برای شیائومی کدام است؟

اگر به هر دلیلی برنامه دوربین گوشی‌های شیائومی برای شما جذاب و کاربردی نیست می‌توانید از برنامه‌های مختلف دیگر موجود در نرم افزار های معتبر استفاده بهره ببرید و از برنامه‌های دوربین دیگر استفاده کنید.

چگونه کیفیت دوربین گوشی شیائومی را بالا ببریم؟

سوالات متداول

برنامه دوربین گوشی‌های شیائومی به صورت پیش فرض به روی گوشی‌های این شرکت نصب شده است و هیچ نیازی نیست که شما بخواهید بار دیگر این برنامه را دانلود و نصب کنید. البته می‌توانید برای داشتن قابلیت‌های بیشتر به سراغ برنامه‌های شخص ثالث بروید.

هنگام شب طبق انتظار به دلیل افت نور کیفیت تصاویر کاهش پیدا کرده و جزئیات به طور محسوسی کاهش می‌یابد به خصوص در قسمت‌های تاریک‌تر عکس‌ها. برای بهتر شدن عکاسی در شب با گوشی شیائومی می‌توانید از حالت شب یا Night بهره ببرید.  این حالت کمک می‌کند تا عکس شما را رنج دینامیکی بهتری و وسیع‌تری به ثبت برسد و همچنین رنگ‌ها حالت طبیعی‌تری داشته باشند.

برنامه Open Camera یکی از بهترین برنامه‌های دوربین برای کاربرانی است که می‌خواهند با دوربین گوشی خود به صورت حرفه‌ای عکس به ثبت برسانند و به قابلیت‌ها و دسترسی‌های بیشتری نیاز دارند. این برنامه به شما اجازه می‌دهد تا به صورت دستی بخش‌های مختلف را تنظیم کنید تا عکس دقیقا مطابق انتظار شما به ثبت برسد. این برنامه حتی از میکروفون خارجی نیز پشتیبانی می‌کند.

نمایندگی شیائومی ارائه دهنده ی خدماتی همچون تعمیر گوشی شیائومی، تعمیر لپ تاپ شیائومی، تعمیر ساعت هوشمند شیائومی، تعمیر مانیتور شیائومی، تعمیر هندزفری شیائومی، تعمیر تلویزیون شیائومی، تعمیر تبلت شیائومی و حتی و تعمیر پرینتر شیائومی و… نیز می‌باشد. برای اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس حاصل فرمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *