برای یک خرید تخصصی باید حتما از ویژگی‌های کالایی که قصد داریم آن را تهیه کنیم، اطلاع داشته باشیم. این مسئله در ارتباط با محصولات دیجیتال بسیار پر اهمیت‌تر است. زمانی که قصد دارید برای سیستم خود به خرید ماوس بپردازید ، بهتر است به فاکتوری همچون DPI در ماوس توجه داشته باشید. این فاکتور از این رو اهمیت زیادی دارد که حساسیت ماوس و سرعت حرکت نشان‌گر را تعیین می‌کند. به منظور این که بیشتر در مورد این قابلیت توضیح بدهیم و نکاتی را در مورد آن بیان کنیم، قصد داریم در این مقاله به مسئله‌ی حساسیت ماوس و سرعت حرکت نشان‌گر بپردازیم و در مورد DPI اطلاعاتمان را بالاتر ببریم و ببینیم که این استاندارد در چه مواردی مهم است.

DPI چیست؟

DPI چیست؟

واژه DPI مختصر شده ی جمله ی  Dots Per Inch است که معنای تحت‌اللفظی تعداد نقطه‌های مجتمع در هر اینچ می‌باشد. این استاندارد تعیین می‌کند که ماوس از چه مقدار حساسیت بهره‌مند است. هرچه عدد DPI بزرگ‌تر باشد، نشان‌گر آن است که با ماوس حساس‌تری مواجه هستیم. البته دربرخی از موارد به جای DPI احتمال دارد کلمه‌های جایگزینی همچون CPI یا Count per Inch را از زبان کمپانی های مختلف بشنوید که منظورشان همین استاندارد می‌باشد.

استاندارد با یک عدد نمایش داده می‌شود که نشان‌گر این است که کرسر با هر اینچ جابجایی فیزیکی توسط ماوس، چند پیکسل در مانیتور جابجا خواهد شد. اعداد بزرگ‌تر به این معنا هستند که کرسر حرکت سریع‌تری دارد و با جابجایی فیزیکی کمتری، می‌تواند فاصله بیشتری را روی مانیتور پوشش دهد.

به همین ترتیب و در سمت مقابل اگر DPI در یک ماوس کمتر باشد، نشان می‌دهد که برای حرکت یک اینچی کرسر در صفحه نمایش، نیاز است که جابجایی فیزیکی بیشتری انجام دهید. همین مسئله در انتها منجر به افزایش یا کاهش سرعت حرکت ماوس خواهدشد. اگرچه باید این را نیز بدانید که DPI کمتر، باعث دقت بیشتر در حرکت ماوس می‌شود. پس می‌توان دریافت که حساسیت و سرعت دو عاملی هستند که با تغییر عدد DPI، تغییر می‌کند.

از این موارد می‌توان نتیجه گرفت که DPI در ماوس بیش از اندازه کم یا بیش از اندازه زیاد، هر دو به یک اندازه غیر کاربردی هستند و مانع از آن می‌شوند که بتوانیم به درستی با ماوس کار کنیم.

DPI چیست؟

مقدار مناسب DPI چقدر است؟

اگر با هر حرکت کوچک، فضای زیادی در مانیتور پوشش داده شود، یا برعکس، با یک حرکت کوچک نشان‌گر به کندی حرکت کند، هر دو حالت نشان از ناکارآمدی ماوس دارد و می‌تواند کارهای ما را مختل کند. پس باید حواسمان باشد که DPI مناسبی را برای ماوس در نظر داشته باشیم. DPI در ماوس بیشتر برای گیمرها اهمیت دارد و شاید کاربران دیگر کمتر به این ویژگی توجه کنند.

بسته به این‌که چه کاری می‌خواهید انجام بدهید، می‌توانید تنظیمات DPI را هم تغییر بدهید. مثلا ممکن است بخواهید بازی کنید، یا شاید ترجیحات شخصی متناسب با نیاز خود داشته باشید. همچنین رزولوشن تصویر مانیتور نیز قادر است در تعیین عدد دلخواه شما نقش مهمی را ایفا کند.

با این وجود درصورتیکه بخواهیم یک نسخه کلی ارائه دهیم، می‌توان گفت DPI‌ بین ۴۰۰ تا ۱۶۰۰ قادر است نیاز کاربران بازی‌های رایانه‌ای را پوشش دهد. مثلا اگر بازی‌های تیراندازی اول شخص را دوست دارید، DPI بالاتر به شما این اجازه را می‌دهد که سریع‌تر عمل کنید و بازی را راحت‌تر ادامه دهید. به همین ترتیب ممکن است برای بازی‌های دیگر نیاز به حرکت کمتر ماوس داشته باشید.

یک تفکر قدیمی در مورد DPI وجود داشت که بیان می‌کرد DPI کمتر بهتر است؛ چرا که باعث کنترل بیشتر می‌شود. اما این مسئله صحیح نیست و همان‌طور که گفتیم، بسته به اینکه چه بازی یا کاری می‌خواهید انجام بدهید، DPI در ماوس می‌تواند تغییر کند. اعداد خیلی زیاد در DPI مثل ۱۲۰۰۰ هم بیش از حد نیاز است و کار کردن با ماوس را مختل می‌کند. می‌توانید از قسمت تنظیمات ماوس در ویندوز، سرعت موردنظر را مطابق میلتان تنظیم کنید.

مقدار مناسب DPI چقدر است؟

جمع‌بندی

DPI در ماوس استانداردی می‌باشد که نشانگر میزان سرعت و حساسیت ماوس است و آن را در قالب عددی مشخص می‌کند. این استاندارد بر اساس حرکت کرسر به ازای هر اینچ جابجایی فیزیکی ماوس، تعیین می‌شود. عدد بالاتر نشان‌دهنده حساسیت و سرعت بیشتر است و عدد پایین‌تر باعث می‌شود ماوس حساسیت کمتری داشته باشد. با در نظر گرفتن کاری که می‌خواهید انجام بدهید، می‌توانید این عدد را کم یا زیاد کنید و تنظیمات آن را تغییر دهید. این استاندارد اکثرا برای افرادی که قصد دارند بازی کنند اهمیت دارد و برای کارهای روزمره و عادی خیلی مهم نیست.

نمایندگی شیائومی ارائه دهنده ی خدماتی همچون تعمیر گوشی شیائومی، تعمیر لپ تاپ شیائومی، تعمیر ساعت هوشمند شیائومی، تعمیر مانیتور شیائومی، تعمیر هندزفری شیائومی، تعمیر تلویزیون شیائومی، تعمیر تبلت شیائومی و حتی و تعمیر پرینتر شیائومی و… نیز می‌باشد. برای اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس حاصل فرمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *