در گوشی های امروزی حسگرهای متفاوتی از جمله سنسور تماس به کار رفته است که هر یک وظیفه خاص خود را بر عهده دارند اما سوال این است که حسگر مکالمه دقیقا چه وظایفی را به عهده دارد و در چه مواردی به کار میرود؟ و علت خرابی و کارنکردن سنسور تماس یا همان مکالمه مرتبط به چیست؟ در این مطلب به طور کامل موضوع سنسور تماس یا همان مکالمه را برای شما عزیزان مورد بررسی قرار داده ایم. لطفا تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

 

سنسور مکالمه یا تماس چیست؟چه وظایفی دارد؟

سنسور مکالمه که نام دیگر آن Proximity Sensor می‌باشد در قسمت بالایی گوشی و دقیقا کنار اسپیکر مکالمه جاگزاری شده است تا در سریع ترین زمان ممکن عملکرد درستی داشته باشد. این حسگر زمانی که نزدیک شدن هرجسمی را حس کند به صورت خودکار عمل خواهد کرد که البته شما میتوانید مطابق میل شخصی تان این قابلیت را غیر فعال کنید.

در واقع وظیفه ی اصلی سنسور تماس خاموش شدن نمایشگر گوشی هنگام تماس و مکالمه می‌باشد تا هنگام برخورد و تاچ گوشی به طور ناخواسته با صورت دکمه ها عملکردی نداشته باشند.

اما یکی دیگر از کاربردهای جذاب این حسگر، این است که زمانی که شما گوشی را داخل جیب قرار میدهید از لمس های ناخواسته نیز  جلوگیری شود البته این نکته را نیز ر نظر داشته باشید که میتوانید این قابلیت را نیز طبق میل و خواسته خود فعال یا غیر فعال نمائید. در تصویر زیر سنسور تماس یا همان حسگر خاموش شدن صفحه هنگام تماس برای شما به نمایش گزاشته شده است.

سنسور مکالمه یا تماس چیست؟چه وظایفی دارد؟

عوامل متعددی که باعث کار نکردن سنسور مکالمه شوند

  1. کثیف شدن و گرفتن گرد و غبار

در برخی موارد گرد و غبار های نشسته روی صفحه نمایش و مانع عملکرد صحیح این حسگر شود بنابراین، خوب است قسمت بالایی گوشی را تمیز کنید تا اگر چیزی جلوی سنسور را گرفته باشد پاک شود، اغلب با همین روش مشکل حل خواهد شد اما در صورتی که حل نشد در ادامه مقاله راهکار های دیگری برای شما کاربران عزیز ارائه خواهیم داد.

کثیف شدن و گرفتن گرد و غبار

  1. استفاده از قاب های گوشی نامناسب و ضخیم

از به کار گیری قاب هایی که مخصوص گوشی شما نیست و یا کیس های محافظ که استاندارد نمی‌باشند حدالامکان خودداری نمائید چرا که ممکن است این مورد نیز باعث شود سنسور مکالمه شما عملکرد مناسبی نداشته باشد زیرا این قاب ها جلوی سنسور مکالمه را می گیرد و باعث می شود که تشخیص درستی نداشته باشد، بنابراین تعویض یک قاب گوشی نیز ممکن است راه چاره ای برای مشکل به وجود آمده برای کاربر باشد.

استفاده از قاب های گوشی نامناسب و ضخیم

  1. به کارگیری گلس با حاشیه نامناسب

همانطور که قاب گوشی ممکن است جلوی سنسور مکالمه قرار گیرد و از عملکرد صحیح آن جلو گیری کند در برخی موارد گلس نیز می‌تواند جلوی این سنسور قرار گیرد و عامل بروز اختلال در عملکرد این سنسور ایجاد کند بنابرین بهتر است یک گلس مناسب نیز تست کنید تا شاید مشکل شما حل شود. معمولا اطراف گلس های محافظ یک حاشیه سیاهی وجود دارد که اگر دقیقا روی سنسور تماس باشد باعث خواهد شد که هنگام تماس نمایشگر گوشی شما همیشه سیاه بماند.

به کارگیری گلس با حاشیه نامناسب

  1. بروز نبودن نسخه نرم افزاری گوشی

اغلب احمال دارد عملکرد نامناسب برنامه های سیستمی به دلیل آپدیت نبودن آن ها باشد پس اگر بروزرسانی برای گوشی موجود است یکبار آپدیت بکنید به احتمال زیاد مشکل شما حل خواهد شد. همچنین در برخی موارد پیش آمده است که کاربران به اشتباه گزینه سنسور تماس را از داخل تنظیمات گوشی پاک می کنند که در چنین مواقعی فقط کافیست که این گزینه را فعال و یک مرتبه گوشی را روشن و خاموش کنید. همچنین برای کار کردن حسگر تماس نیاز به نصب هیچ اپلیکیشنی به عنوان سنسور گوشی وجود ندارد و درصورتی که مشکل شما حل نشد از راهکار بعدی استفاده کنید.

 

چگونه سنسور تماس گوشی را فعال یا غیر فعال کنیم؟

ابتدا از طریق تنظیمات گوشی یا  settings به دنبال گزینه برنامه ها یا همان apps باشید و از قسمت system app settings وارد call settingsشوید و در مرحله ی بعد وارد incoming call settings شوید و از گزینه proximity sensor می توانید حسگر مکالمه گوشی را فعال یا غیر فعال نمائید.

  1. گوشی خود را بازیابی به تنظیمات کارخانه بازگردانی کنید.

برخی از مشکلات نرم افزاری باعث می شود تا گوشی شما دچار اختلال هایی در عملکرد گوشی شوند در این شرایط  درصورتی بازیابی به تنظیمات کارخانه را انجام دهید ممکن است مشکل حل شود البته این اتفاق زمانی رخ خواهد داد که مشکل شما نرم افزاری باشد ولی در غیر اینصورت بهتر است به راهکارهای دیگری بپردازیم.

  1. تمیز کردن سنسور از داخل گوشی

درصورتی که در زمینه تعمیرات تخصص دارید میتوانید با باز کردن درب پشتی  گوشی، قطعات داخلی را با احتیاط بررسی کنید که جلوی سنسور چیزی نباشد اگر متوجه چیزی شدید به آرامی بدون این که به قطعات دیگر آسبی بزنید آن را تمیز کنید تا مشکل به راحتی حل شود اما درصورت حل نشدن چه راهکار دیگری رای رفع این ایراد وجود دارد؟

تمیز کردن سنسور از داخل گوشی

کثیف شدن سنسور تماس و مکالمه کارنکردن سنسور تماس

خب اگر با هیچ یک از راهکار های بالا مشکل حل نشد متاسفانه باید سنسور مکالمه را تعویض کنید اما باز تاکید میکنم اگر تجربه کافی ندارید از دستکاری گوشی خوداری نمائید چراکه نه تنها مشکل شما حل نخواهد شد بلکه ممکن است دچار ضرر بیشتر نیز شوید. در چنین شرایطی مطمئن ترین راهکار این است که گوشی را به  نمایندگی رسمی تعمیرات گوشی شیائومی بسپارید. این نمایندگی با تکنسین های مجرب و کاربلد تعمیر گوشی شما را بصورت فوری در کمتر از ۲ساعت و با تضمین، برعهده خواهد گرفت.

 

  1. تعویض تاچ ال سی دی و یا گلس فنی ال سی دی

در صورتی که به تازگی LCD گوشی خود را تعویض کرده اید یا گلس فنی صفحه نمایش یا همان شیشه روی نمایشگر را تعویض کرده اید خوب است بدانید که ممکن است در صورتی که ال سی دی گوشی به درستی نصب نشده باشد یا از LCD تقلبی استفاده کرده باشید روی حسگر تماس گوشی گرفتگی ایجاد می‌شود و سنسور عملکرد درستی نخواهد داشت.

 

  1. راه حل آخر مراجعه به تعمیرکار

حال اگر هیچ یک از راه کارهای بالا برای شما کارساز نبوده باشد، باتوجه به این که راهکار ها همه بررسی شده و کارایی دارند، تنها راه باقی‌مانده مراجعه به نمایندگی رسمی تعمیرات گوشی شیائومی می‌باشد که با بهره مندی از حضور تکنسین های مجرب و کاربلد میتوانند در کمترین زمان ممکن شمل به وجود آمده را رفع و رجوع کنند و دستگاه را سالم و با ضمین تحویل کاربر دهند.

در مجموعه نمایندگی تعمیرات شیائومی همه مشکلات شما از جمله سنسور مکالمه به راحتی قابل حل می‌باشد تعمیرکاران ما با دقت گوشی شمارا عیب یابی کرده پس از براورد هزینه و هماهنگی با کاربر در کمترین زمان ایراد گوشی کاربر برطرف میکنند.

 

 

نتیجه گیری

در واقع زمانی که متوجه بروز ایرادی در گوشی موبایل میشوید در مرحله اول بهترین راه برطرف کردن ایراد از طریق نرم افزار گوشی می‌باشد البته ابن نکته را نیز در نظر داشته باشید که این راهکار زمانی صدق خواهد کرد که به  گوشی شما ضربه فیزیکی وارد نشده باشد. سپس در صورت جواب ندادن تعمیر نرم افزاری به سراغ تعمیر از طریق سخت افزار گوشی خواهیم رفت که در صورتی که در این زمینه تخصص کافی ندارید بهتر است گوشی را به یک تعمیرکار موبایل در نمایندگی تعمیرات شیائومی بسپارید تا مشکل را به درستی حل کنند.

 

نمایندگی شیائومی ارائه دهنده ی خدماتی همچون تعمیر گوشی شیائومی، تعمیر لپ تاپ شیائومی، تعمیر ساعت هوشمند شیائومی، تعمیر مانیتور شیائومی، تعمیر هندزفری شیائومی، تعمیر تلویزیون شیائومی، تعمیر تبلت شیائومی و حتی و تعمیر پرینتر شیائومی و… نیز می‌باشد. برای اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس حاصل فرمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *