وبلاگ

قطع شدن صدای گوشی شیائومی
دسته بندی:
زمان مورد نیاز برای مطالعه: 1 دقیقه

فهرست مطالب

قطع شدن صدای گوشی شیائومی

قطع شدن صدای گوشی، یکی از متداول‌ترین مشکلات می باشد که بسیاری از کاربران با آن رو به رو هستند و این موضوع می‌تواند دلایل بسیار مختلفی داشته باشد. اگر شما هم اخیراً با این مشکل مواجه شده‌اید، در این مطلب از 24xiaomi  نمایندگی رسمی شیائومی همراه باشید تا در ابتدا با چند علت احتمالی قطع شدن صدای اسپیکر موبایل آشنا بشویم و سپس برای رفع آن‌ها، راهکارهای مفیدی را ارائه بدهیم.

شیائومی یکی از مطمئن‌ترین و قابل توصیه‌ترین گوشی‌های هوشمند و به صرفه در بازار می باشد. با وجود داشتن سخت افزار با کیفیت و نرم افزار قابل اعتماد، ممکن است مشکلاتی را نیز وجود داشته باشد.

 

دلایل قطع شدن صدای گوشی

علت قطع شدن صدای گوشی سامسونگ، هواوی، شیائومی و سایر برندها ممکنه که متفاوت باشند در ابتدا باید با انجام یک سری بررسی‌های ساده‌ مطمئن بشوید که بدون مراجعه به تعمیرکار گوشی احتمالاً می‌توانید علت قطع شدن صدای گوشی خود را شناسایی کرده و نسبت به حل کردن آن اقدام بنمایید. در ادامه به معرفی و بررسی چند علت اصلی و احتمالی قطع شدن صدای گوشی و خرابی اسپیکر آن خواهیم پرداخت.

 

قطع شدن صدای گوشی شیائومی

قطع شدن صدای گوشی شیائومی

 •  بروز مشکلات نرم‌افزاری

یکی از مهم‌ترین علت‌های قطع شدن صدای گوشی می‌تواند ناشی از بروز مشکلات نرم‌افزاری در گوشی هوشمند شما بوده. این مشکلات می‌تواند به صورت موقتی یا دائمی باشد و ممکنه در برخی موارد باعث قطعی کامل صدای گوشی بشوند. برخی از مشکلات نرم‌افزاری که می‌توانند باعث قطع شدن صدای گوشی بشوند عبارتند از مشکلات نرم‌افزاری در سیستم عامل که می‌توانند علت اصلی قطع شدن صدای گوشی باشند.

این مشکلات ممکنه به علت بروز خطا در سیستم‌عامل، آپدیت ناموفق سیستم‌عامل و یا نصب اپلیکیشن‌های نامناسب باشد. همچنین بروز مشکلات نرم‌افزاری در برخی از اپلیکیشن‌های صوتی نیز می‌تواند موجب این بشنود که صدای اسپیکر گوشی هوشمند شما دیگر کالر نکند

 • بروز مشکلات سخت‌افزاری

گاهی اوقات علت قطع شدن صدای گوشی را می‌تواند به بروز مشکلات در قطعات سخت‌افزاری باشد. ممکنه در برخی مواقع بلندگوهای گوشی به دلایل مختلف که محتمل‌ترین آن ضربه به گوشیمی باشد دیگر کار نکنند و دیگر صدایی تولید نکنند. همچنین این احتمال وجود خواهد داشت که علت خرابی از مدارهای متصل به بلندگو نیز باشند.

احتمال دیگری که وجود دارد این است که شاید علت قطع شدن صدای گوشی شما ناشی از خراب شدن میکروفون یا حتی درگاه جک ۳.۵ میلی‌متری آن نیز باشند. در هر صورت مشکلات سخت‌افزاری، چالش‌های خاص خود را دارد و صرفاً شاید با یک ری‌استارت کردن ساده، این مشکل حل نمی شود. در این صورت باید به یک تعمیرکار گوشی مراجعه کنید تا گوشی شما را بررسی و در صورت لزوم تعمیر بکند.

 •  نفوذ مایعات به گوشی

اگر گوشی شما اخیراً آب خورده باشد و حتی اگر از گواهینامه مقاومت در آب نیز پشتیبانی بکند، باز هم نفوذ مایعات به درون موبایل را نیز می‌توان به عنوان یکی از اصلی‌ترین دلایل قطع شدن صدای موبایل دانست. در این شرایط بهتر است فوراً گوشی را خاموش کنید و از داخل گوشی تمامی مایعات را با دقت و با استفاده از یک دستمال خشک پاک بکنید.

توصیه خواهد شد که برای چند ساعت از گوشی استفاده ننمایید. سپس گوشی را روشن کنید و سلامت اسپیکر آن را مورد بررسی قرار بدهید. اگر اسپیکر موبایل شما کار کرد که سالم می باشد، اما اگر کار نکرد و صدای ناخوشایندی از آن به گوش شما ‌رسید، احتمالاً دچار آسیب‌ سخت‌افزاری شده و برای بررسی‌های عمیق‌تر باید گوشی خود را به یک تعمیرکار متخصص گوشی نشان بدهید.

 •  نصب برخی از اپلیکیشن‌ها

اگر موبایل شما بدون وارد شدن ضربه ، با مشکل قطع شدن صدای اسپیکر مواجه شده ، این احتمال وجود دارد که یک از سری از اپلیکیشن‌ها عامل به وجود آمدن این مشکل باشند. در این صورت باید بررسی بکنید که اخیراً چه اپلیکیشن‌هایی را روی گوشی خود نصب کرده و آن‌ها را پیدا بکنید

و در صورت لزوم برای اطمینان پیدا کردن  از اینکه آن‌ها این مشکل را به وجود پدید آورده اند یا نه، آن‌ها را پاک کنید و سپس صدای اسپیکر خود را مورد بررسی قرار بدهید. اگر اسپیکر شما مثل قبل کار ‌کند، یعنی مشکل از این اپ‌ها بوده است و در غیر این صورت باید به دنبال حل مشکل باشید.

 • مسدودی در بلندگو

گرد و غبار، آلاینده ‌ها یا مواد خارجی ممکن هست به بلندگو یا میکروفن گوشی نفوذ کرده باشند. با دقت بلندگو و گوشی را بررسی کنید و هر گونه گرد و غبار را از روی دستگاه خود پاک بکنید.

 

قطع شدن صدای گوشی شیائومی

 

 • چرا صدا فقط با هندزفری می آید؟

اگر هیچ صدایی از اسپیکر موبایل تان نمیاد اما وقتی هندزفری یا جک 3.5 میلی متری به آن متصل می کنید، صدا از طریق آن ها پخش خواهد شد، صد در صد مشکل از اسپیکر گوشی می باشد. این مشکل ممکنه از ic صوت گوشی بوده که تنها راه آن تعمیر می باشد؛ اما اگر مشکل از خود اسپیکر باشد و در اثر آب خوردگی زیاد یا پارگی توری به آن صدمه رسیده باشد باید اسپیکر و توری روی آن تعویض بشود.

اما قبل از تعمیر حتما با چند برنامه پخش موسیقی گوشی را تست بکنید، یک بار هارد ریست بکنید و همچنین می توانید با استفاده از ریکاوری مود گوشی آن را wipe cache data بکنید.

گزینه آخر هم ریست فکتوری کل اطلاعات گوشی امی باشد، زیرا ممکنه یک برنامه مخرب یا ویروس باعث جلوگیری از عمل کردن اسپیکر گوشی شده باشد. اما حتما قبل از ریست فکتوری تمام اطلاعات گوشی را به کامپیوتر یا هارد و فلش انتقال دهید و از اطلاعات تنظیمات و رمز ها، بکاپ در گوگل درایو یا آیکلود بگیرید.

 

روش‌های حل قطع شدن میکروفن

در صورتی که نسبت به خرابی میکروفن یا عملکرد ناصحیح آن، اطمینان پیدا کردین، باید روش‌های زیر را دنبال بکنید تا بتوانید خطاهای احتمالی را رفع بکنید.

 

 • راه‌اندازی مجدد دستگاه و بررسی بروزرسانی‌ها

راه‌اندازی مجدد گوشی با پاکسازی کلیه فرایندها، سیستم شما را بروزرسانی خواهد کرد؛ انجام این کار می‌تواند یک راه‌حل صحیح و سریع به منظور رفع مشکلات به حساب آید. دکمه پاور را فشار دهید و نگه بدارید تا منوی مربوطه پدیدار شود؛ در ادامه گزینه Power Off را انتخاب بکنید. قبل از این که موبایل را مجددا روشن بکنید، بهترهست آن را به مدت 30 الی 60 ثانیه خاموش بگذارید تا بتوانید مجددا بررسی بکنید.

در صورتی که راه‌اندازی مجدد دستگاه باعث رفع مشکل نشده بود، بهتر می باشد بروزرسانی گوشی هوشمند خود را مورد بررسی قرار بدهید. شما می‌توانید با ورود به تنظیمات، سپس انتخاب بخش سیستم (System) و در ادامه ضربه زدن روی پیشرفته (Advanced)، گزینه بروزرسانی سیستم (System Update) را انتخاب بکنید. انجام بروزرسانی می‌تواند مشکلات احتمالی نرم افزاری را حل بکند و یکی از آن‌ها ممکن می باشد اختلال مربوط به بخش میکروفن یا اسپیکر باشند.

 

 • پاکسازی میکروفن گوشی

در صورتی که موبایل خود را پس از گذشت مدت زمان معینی، تمیز نکنید، امکان آلودگی و جمع شدن گرد و غبار روی آن وجود دارد. شما می‌توانید از ابزارهای مختلف مانند یک سنجاق کوچک و سوزن برای تمیز کردن میکروفن استفاده بکنید. یکی دیگر از مواردی که باید مدنظر قرار بدهید، نصب گلس روی نمایشگر گوشی موبایل می باشد؛ گاهی وقت‌ها نصب گلس موجب خواهد شد بخش مربوط به میکروفن و اسپیکر هم پوشانده بشوند و در نتیجه شاهد اختلال در عملکرد آن‌ها باشید. در حالت کلی جمع شدن گرد و غبار در میکروفن موبایل را به عنوان یکی از رایج‌ترین قطع شدن صدای گوشی سامسونگ و سایر برندها عنوان کرد.

 

 • مراجعه به مراکز خدمات مجاز

در صورتی که هیچکدام از روش‌های بالا موجب حل مشکل نشده اند، بهتره دستگاه را به کارشناسان مراکز مجاز تحویل بدهید. زیرا گوشی ها دارای برد های بسیار حساس و همچنین روی این بردها قطعات بسیار ظریفی وجود دارند که در صورت بروز یک نوسان و یا ضرب دیدگی، ممکنه موجب علت قطع شدن صدای گوشی شیائومی یا علت قطع شدن صدای گوشی سامسونگ و دیگر گوشی ها شوند.

اما بیشتر در مورد این گوشی گزارش شده که در بخش صدا مشکل دارند و در برخی مدل ها رایج می باشد.

در صورت خراب شدن ic تغذیه یا ic صوت امکانش هست میکروفون و هم اسپیکر گوشی از کار نکند، زیرا ic تغذیه باعث نیرو رسانی به ic صوت خواهد شد و اگر هرکدام از این دو صدمه دیده اند، باعث از کار افتادن یا اختلال در عملکرد اسپیکر و میکروفون می شوند.

اگر به دنبال تعمیر موبایل با گارانتی معتبر هستید  24xiaomi نمایندگی رسمی شیائومی گزینه مناسبی برای شما می باشد.

 

قطع شدن صدای گوشی شیائومی

قطع شدن صدای گوشی شیائومی

 

 • تداخل برنامه‌های شخص ثالث

احتمالا برنامه‌هایی که به میکروفن دسترسی دارند، موجب بروز مشکل خواهند شد. شما برای این که بتوانید منبع خطا را مورد بررسی قرار بدهید، باید حالت ایمن را فعال بکنید تا با غیرفعال شدن کلیه برنامه‌های شخص ثالث، شرایط گوشی موبایل را بررسی بکنید.

برای ورود به حالت ایمن گوشی‌های اندروید، مراحل زیر را انجام دهید:

 1. دکمه پاور را فشار دهید و در همان حالت نگه بدارید.
 2. در نمایشگر، گزینه Power Off را بزنید و نگه بدارید.
 3. در ادامه یک پیغام نمایش داده خواهد شد و شما باید آن را مورد تایید قرار بدهید تا دستگاه وارد حالت ایمن بشود.
 1. دکمه پاور را فشار دهید و در همان حالت نگه بدارید.
 2. در نمایشگر، گزینه Power Off را بزنید و نگه بدارید.
 3. در ادامه یک پیغام نمایش داده خواهد شد و شما باید آن را مورد تایید قرار بدهید تا دستگاه وارد حالت ایمن بشود.

در صورتی که گوشی هوشمند شما خاموش باشد، مراحل زیر را دنبال بکنید:

 1. دکمه پاور را فشاربدهید و در همان حالت نگه بدارید.
 2. در ادامه و به محض نمایش انیمیشن‌ها، دکمه کاهش حجم صدا را فشار دهید و در همان حالت حفظ بکنید؛ شرایط را حفظ بنمایید تا انیمیشن و لوگوهای مربوطه از حالت نمایش خارج بشوند و وارد حالت ایمن بشوید.
 3. در ادامه کار، گزینه مربوط به حالت ایمن را که در پایین صفحه نمایش داده شده را مشاهده میکنید.
 4. هم اکنون یک تماس را به صورت آزمایشی برقرار بکنید یا از برنامه ضبط صدا به منظور آزمایش سلامت میکروفن، استفاده بکنید. در صورتی که عملکرد میکروفن مورد تایید باشد، خطا و مشکل از سوی یک برنامه است. در ادامه وارد تنظیمات شده و از بخش برنامه‌ها و نوتیفیکیشن‌ها (Apps & Notifications)، گزینه پیشرفته (Advanced) را انتخاب کنید تا بتوانید وارد مجوزها (Premission Manager) بشوید و مجوزهای مربوطه به میکروفن را مشاهده بکنید.
 5. در صورتی که اقدام به نصب برنامه‌های افزایش کیفیت صدا کرده اید، بهتره بدانید نخستین مواردی هستند که باید مورد بررسی قرار بدهید و در غیر این صورت، سایر برنامه‌های موردنظرتان را بررسی بکنید.

 

نتیجه گیری

در این مطلب به دلیل مشکل قطع شدن صدای موبایل شیائومی و همچنین راه‌حل‌های موجود برای آن پرداختیم. همچنین به این سوال که چگونه صدای گوشی را درست کنیم هم پاسخ داده ایم و به روش‌های موجود پرداختیم. در کل اگر بخواهیم علت قطع شدن صدای رسانه گوشی شیائومی یا سامسونگ و یا هر برند دیگری را خلاصه بکنیم باید گفت کثیفی اسپیکر و همچنین مشکلات نرم افزاری اصلی‌ترین دلایل هستند.
برای اطلاع از قیمت روز گوشی مورد نظر خود می‌توانید به سایت 24xiaomi مراجعه کنید.

 

سبد خرید