طبق آمار به‌دست آمده مچ‌بندهای سری می‌بند شیائومی به یکی از محبوب‌ترین و پرفروش‌ترین محصولات الکترونیکی در جهان تبدیل شده‌اند. شیائومی این محصولات را هر ساله با قیمت مطلوب و اقتصادی روانه بازار می‌کند. وجود امکانات و ویژگی‌های جذاب موجب می‌شود در کنار این برچسب قیمتی، کاربران زیادی جذب این مچ‌بندها شوند.می بند ۹ نیز از این قاعده مستثنی نیست.

ساعت هوشمند می بند 9 شیائومی
ساعت هوشمند می بند 9 شیائومی

درسال‌های اخیر همانگونه که شاهد بودیم سری می‌بند تغییرات عمده‌ای به‌جز اضافه شدن ویژگی‌های نرم‌افزاری نداشته است. همچنان همان مچ‌بند کوچک با صفحه استوانه‌ای شکل را مشاهده می‌کنیم که هر سال به امکانات پایش سلامتی آن اضافه می‌شود. البته شیائومی با عرضه‌ی می بند ۸ پرو و ۷ پرو با نمایشگر بزرگ‌تر و امکانات بیشتر نظیر GPS مستقل، اندکی تنوع در این بخش ایجاد کرد. با اینحال مدل‌های استاندارد فروش بیشتری دارند چون از لحاظ قیمتی مناسب‌ترهستند. شیائومی سال ۲۰۲۳ بود که می بند ۸ را به بازار عرضه کرد و این یعنی می بند ۹ به احتمال زیاد باید امسال در دسترس کاربران قرار بگیرد. شیائومی هنوز اطلاعات به‌خصوصی از mi band 9 منتشر نکرده اما با این وجود یک لیست انتظار داریم که امیدواریم شیائومی در این محصول، آن‌ها را به کار بگیرد. درسته که خبر خاصی پیرامون mi band 9 در رابطه با تغییرات انقلابی در این مچ بند به گوش نرسید ولی انتظار می‌رود که حداقل یک سری از ویژگی هایی که در زیر بیان می‌کنیم، در این محصول وجود داشته باشد.

دکمه سخت‌افزاری برگشت؛ قابلیت جذابی که می‌تواند به می بند ۹ اضافه شود.

در رابط کاربری نسل گذشته این مچ‌بند یعنی می بند ۸، شما می‌بایست با فرامین لمسی، در منوهای مختلف ساعت به جست‌و‌جو بپردازید. از آن جایی که برای این محصول یک نمایشگر بسیار کوچک تعبیه شده، نمی‌توان تمامی فعالیت‌ها را به راحتی با لمس انجام داد. ظاهرا شیائومی برای کاهش هزینه‌های تولید دکمه فیزیکی را حذف کرده. از سویی شیائومی با عدم تعبیه‌ی کلید قصد دارد ساختار کلی زبان طراحی این بندها را حفظ کند. یعنی همان طراحی مینیمالیستی، جذابیت در کنار سادگی. اما این جذاب بودن باید کارآمد هم باشد که شیائومی می‌توانست بهتر عمل کند. امیدواریم شیائومی در می بند 9، به فکر اضافه کردن یک کلید سخت‌افزاری باشد.

NFC باید در خارج از چین هم فعال شود

NFC از دیگر ویژگی‌های جذاب مچ‌بندهای سری می بند از جمله می بند ۸ و قطعا، می بند ۹ است که برای پرداخت بدون تماس استفاده می‌شود. ولی به دلایلی این قابلیت هم‌اکنون فقط در چین دردسترس عموم است. می بندها در حال حاضر بدون مشکل خاصی با سرویس WeChat Pay و AliPay  کار می‌کنند. نکته‌ی باورنکردنی اینجاست که شیائومی NFC را در محصولات عرضه شده به بازار جهانی به طور کل حذف می‌کند. انتظار می‌رود در می بند ۹، این قابلیت حذف نشود، مخصوصا امروزه که خدمات پرداخت بدون تماس چینی در دیگر کشورها در دسترس قرار دارند. این قابلیت در ایران در دسترس نیست اما مطمئنا افراد زیادی از کشورما به خارج از کشور سفر می‌کنند و می‌توانند از NFC در می بند خود بهره‌مد شوند.

GPS مستقل؛ قابلیتی که به جذابیت‌های می بند 9 اضافه می‌کند

اغلب در مچ‌بندهای هوشمند، خبری از GPS مستقل نیست. این قابلیت بیشتر در ساعت‌های هوشمند به کار می‌رود. هنوز مچ‌بندی با این قابلیت به بازار عرضه نشده ولی شیائومی در مدل‌های پرو از سری می بند از آن بهره گرفته است. می‌توان گفت این ویژگی دست نیافتنی نیست برای اضافه کردن به سری جدید مچ‌بندهای شیائومی. اگر mi band 9 از GPS مستقل بهره ببرد، قطعا آمار فروش این بند به شکل چشم‌گیری بالاتر می‌رود. شاید این فکر به ذهنتان خطور کند که GPS مستقل می‌تواند قیمت می بند ۹ را به شکل قابل توجهی افزایش دهد. می‌توان گفت حق دارید چون این عمل هزینه‌بری است. ولی برند شیائومی با عرضه‌ی این بندها با قیمت کمتر از ۵۰ دلار امکاناتی از ساعت و مچ بند هوشمند با قیمتی مناسب را تلفیق کرده است. اکنون با وجود GPS، این تعادل از بین می‌رود. بعضی افراد هم می‌گویند به علت وجود مدل‌های پرو، تعبیه‌ی GPS درون مچ‌بندها بی‌فایده شده. اما مدل‌های پرو به نوعی ساعت هوشمند تلقی می‌شوند. چیزی که مورد نظر ماست می‌بندها با همان ظاهر مینیمال و ظریف خود، GPS داشته باشند. امیدواریم این اتفاق با می بند ۹ رخ دهد.

ساعت هوشمند شیائومی mi band 9
شیائومی mi band 9

اپلیکیشن می فیتنس

این اپلیکیشن به نوعی نقش رابط را بازی می‌کند و بند هوشمند را به موبایل وصل میکند؛ می فیتنس اپ. این برنامه در حال حاضر امکانات مناسبی دارد اما برای تبدیل شدن به یک اپ کامل و جامع، راه درازی در پیش رو دارد. پاشنه آشیل مچ‌بندهای سری می‌بند، همیشه بخش نرم‌افزار بوده و متأسفانه شیائومی برای بهبود آن اقدام خاصی نکرده. در گذشته دو اپلیکیشن با رابط کاربری برای بندهای هوشمند شیائومی ارائه می‌شد که هرکدام ویژگی‌های متفاوتی داشتند. این موضوع موجب سردرگمی کاربران می‌شد. در نتیجه می بند از سری 8 به بعد فقط با پشتیبانی از اپ می فیتنس روانه بازار شد. می بند ۹ می‌تواند از یک فیتنس اپ بسیار بهینه‌تر، با جذابیت و سادگی بیشتر بهره ببرد تا کاربران به خصوص ورزشکاران بتوانند خیلی راحت به آنچه که می‌خواهند دسترسی پیدا کنند. بهره‌مندی از یک اپلیکیشن خوب علاوه بر بهبود تجربه کاربران اعتبار برند را افزایش می‌دهد. اگر شیائومی تجربه‌ی نرم‌افزاری را در می بند ۹ بهبود ببخشد، مسلما نسبت به محصولات هم‌رده ارزش خرید بیشتری خواهد داشت.

در می بند ۹ پشتیبانی از اپ‌های شخص ثالث باید بهتر شود

Mi Band 9

همانطور که پیش‌تر بیان شد، می بند سری ۷ و مدل‌های قبل از آن با یک اپلیکیشن دیگر هم  به نام Zepp Life کار می‌کردند. این برنامه که متأسفانه دیگر در سری‌های جدید در دسترس نیست، از سری جهاتی از می فیتنس بهتر بود. برای مثال به یک سری از گزینه‌های همگام‌سازی اطلاعات شخص ثالث دسترسی داشت که در می فیتنس اپ نمی‌بینیم. انتظار می‌رود شیائومی همراه با می بند ۹، نرم‌افزار آن را طوری تقویت کند که پشتیبانی از اپ‌های ورزشی و تناسب اندام شخص ثالث هم داشته باشد. متأسفانه امکان استفاده از اپ ساده‌ای مانند گوگل فیت هم با این مچ‌بندها وجود ندارد. تمرکز اصلی‌ شیائومی روی حفظ اکوسیستم بوده و در کل روی برنامه‌های شخص ثالث سخت‌گیری دارد. حداقل تا زمان رسیدن به پیشرفت نرم‌افزاری، بهتر است شیائومی از دیگر شرکت‌ها کمک بگیرد.

جمع بندی، منتظر می بند ۹ بمانیم؟

شما هرچیزی که از یک مچ‌بند هوشمند نیاز دارید، در می بند ۸ و ۸ پرو پیدا می‌کنید. براین اساس اگر به یک مچ‌بند سلامتی خوب و حرفه‌ای نیاز دارید، منتظر ماندن اصلا منطقی نیست. با خرید یک می بند ۸ قطعا تا چند سال از خرید ساعت هوشمند بی‌نیاز می‌شوید. اگر از سری های قبل‌تر هم استفاده میکنید، اصلا نگران نباشید. حتی می بند ۶ هم توانایی پاسخگویی به خواسته‌های شمارا دارد. گرچه تفاوت‌ها زیاد است اما کار راه انداز خواهد بود. مگر اینکه پاسخگوی نیازهای شما نباشد یا دایره‌ی فعالیت‌های بدنی شما گسترده‌تر شده باشد. طبق موارد ذکر شده در حال حاضر اینکه از خرید یک بند یا ساعت هوشمند ممانعت کنید به این امید که می بند ۹ با ویژگی‌های جذاب و کاربردی مورد انتظار عرضه شود منطقی نیست. این مچ‌بند هم به احتمال بالا با امکاناتی مشابه نسل قبلی خود یعنی می بند ۸ عرضه شود.

با این وجود بهتر است منتظر بمانیم تا ببینیم شیائومی چه برنامه‌ای دارد. شما چه انتظاراتی از این مچ‌بند جذاب دارید؟ نظر خودرا با ما حتما به اشتراک بگذارید.

نمایندگی شیائومی ارائه دهنده ی خدماتی همچون تعمیر گوشی شیائومی، تعمیر لپ تاپ شیائومی، تعمیر ساعت هوشمند شیائومی، تعمیر مانیتور شیائومی، تعمیر هندزفری شیائومی، تعمیر تلویزیون شیائومی، تعمیر تبلت شیائومی و حتی و تعمیر پرینتر شیائومی و… نیز می‌باشد. برای اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس حاصل فرمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *