همین چند سال پیش بود که باگ داغ شدن موبایل‌های شیائومی، مالکان این دستگاه را با خطرات مالی و جانی مواجه کرده بود. داغ شدن گوشی شیائومی، ممکن بود به انفجار آن‌ها منجر شود. علت این داغ شدن، به باتری‌های بزرگی مربوط بود که شیائومی در موبایل‌های جدیدش استفاده می‌کرد. این باتری‌ها بیش از حد داغ می‌شدند و در آخر گوشی را به مرز انفجار می‌رساندند و مخاطب مجبور بود فکری برای تعمیرات دستگاه موبایل شیائومی خود کند. شیائومی با اعلام یک فراخوان، موبایل‌های معیوب را از بازار جمع‌آوری کرد و در آخر تولید این گوشی در سال ۲۰۲۱ متوقف شد. مشکل داغ شدن  بیش از حد در موبایل‌های شیائومی، یک ایراد دیرینه است و در سایر گوشی‌ها نیز مشاهده می‌شود. این ایراد، بیشتر به علت عدم بهینه‌سازی سیستم عامل اندروید، برای سازگار شدن با سخت‌افزار دستگاه‌های تولید شده توسط این کمپانی رخ می‌دهد. در این مطلب از نمایندگی شیائومی قصد داریم، علت‌های داغ کردن موبایل شیائومی را معرفی کرده و به حل مشکل داغ شدن دستگاه موبایل شیائومی بپردازیم.

حل مشکل داغ شدن گوشی شیائومی به همراه روش‌هایی برای رفع آن

آیا گرم شدن موبایل شیائومی یک امر طبیعی است؟

دستگاه موبایل، یک وسیله الکترونیکی است و مثل هر وسیله الکترونیکی دیگری، هنگام کار کردن از خود گرما خارج می‌کند. گوشی به اجزایی مثل صفحه نمایش، باتری، دوربین و پردازنده تجهیز شده است که همه این اجزا در حین کار کردن از خود گرما تولید می‌کنند. مخصوصاً نقش پردازنده در تولید گرما خیلی پررنگ تر از اجزای دیگر است. تمامی پردازش‌های مربوط به اجرای اپلیکیشن‌ها، بر روی دوش پردازنده است و این قطعه، گرمای زیادی در حین کار کردن تولید می‌کند. بنابراین گرم شدن گوشی در هنگام استفاده از آن، تا حدی یک امر طبیعی است. اما بهتر است این دما تا چه اندازه باشد تا نگران تعمیر دستگاه خود نباشیم؟

دمای موبایل‌های شیائومی در حالتی که روشن باشد و از آن استفاده‌ای نشود، یا هنگام انجام فعالیت‌های سبک مثل گشت‌وگذار در سایت‌ها، حدود ۳۰ درجه سانتی‌گراد است. اما اگر با دستگاه موبایل شیائومی خود بازی کنید یا به صورت زنده ویدیو و تلویزیون تماشا کنید، دمای موبایل تا ۴۰ درجه و حتی بالاتر هم می‌رود.

خنک سازی در موبایل‌های هوشمند چگونه انجام می‌شود؟

موبایل‌های هوشمند، در واقیعت یک کامپیوتر کوچک و جیبی حساب می‌شوند و از این لحاظ در داشتن قطعاتی مانند حافظه ذخیره‌سازی، رم و تراشه با کامپیوتر یکسان هستند. در کامپیوترها، برای جلوگیری از داغ کردن دستگاه از فن (Fan) استفاده می‌شود. از آنجایی که گوشی موبایل یک دستگاه با سایز و ابعاد کوچک است، نمی‌توان بر روی آن فن نصب کرد. برای همین، روی مدارهای موجود در موبایل، ماده‌ای قرار می‌گیرد تا حرارت به واسطه آن منتقل شود.

چه زمانی باید نگران داغ شدن دستگاه موبایل شیائومی شویم؟

گفتیم که گرم شدن گوشی موبایل به عنوان یک دستگاه الکترونیکی، امری عادی حساب می‌شود. اما مواقعی هم وجود دارد که گوشی موبایل بیش از حد گرم شده و شما باید به دنبال حل ایراد داغ شدن موبایل شیائومی خود باشید. گرم شدن بیش از حد موبایل، می‌تواند صدمه‌های جدی را به اجزای داخلی آن وارد کند. اگر گرم شدن به علت خرابی باتری باشد، حتی امکان دارد گوشی موبایل منفجر شود و به مالک آن خسارت جانی نیز وارد کند. اصلی‌ترین مشخصه گرم شدن بیش از حد موبایل شیائومی، احساس گرما از طریق دستان شماست. یعنی موبایل به حدی گرم می‌شود که نمی‌توانید با آن کار کنید، صفحه آن را لمس کنید، یا این که آن را در دستان خود نگه دارید. اما این تنها علامت گرم شدن بیش از حد موبایل شیائومی نیست. زمان‌هایی وجود دارد که گوشی موبایل دمای قابل تحملی دارد و می‌توانید آن را در دستان خود نگه دارید. اما در واقع، دمای دستگاه به حدی رسیده است که نباید با آن کار کنید و در صورت کار کردن بیشتر با آن، به اجزای داخلی موبایل، آسیب جدی وارد می‌شود.

در صورت مشاهده موارد زیر، یعنی موبایل شما داغ کرده و باید علت داغ کردن موبایل شیائومی خود را پیدا کنید

مشاهده پیغامی با مضمون این که «گوشی شما بیش از حد داغ شده است» بر روی دستگاه موبایل. در صورت مشاهده این موارد، احتمالاً دمای گوشی موبایل شما بیش از حد بالا رفته و باید علت داغ شدن را پیدا کرده و آن را برطرف کنید تا از آسیب دیدگی بیشتر دستگاه جلوگیری شود.

چه زمانی باید نگران داغ شدن دستگاه موبایل شیائومی شویم؟

عوامل تاثیرگذار بر دمای گوشی موبایل شیائومی

آشنایی با عوامل تاثیرگذار بر دمای موبایل شیائومی، می‌تواند به حل ایراد داغ شدن موبایل شیائومی کمک زیادی کند. هر کدام از موبایل‌های شیائومی، در یک رنج دمایی خاص کار می‌کنند. در هنگام شارژ، دمای موبایل بالاتر می‌رود، اما این افزایش دما خطرناک نیست. اما علت داغ کردن موبایل شیائومی، می‌تواند به یک یا چند تا از گزینه‌های زیر برگردد

نکاتی برای جلوگیری از داغ شدن موبایل‌های شیائومی

مواردی که در قسمت قبل گفته شد، می‌توانند دلیل داغ شدن بیش از اندازه موبایل شیائومی باشد. با رعایت نکات زیر، می‌توان از بعضی از این دلایل جلوگیری کرد

۱. همواره از کابل شارژر و آداپتور اصلی موبایل خود استفاده کنید. کابل و آداپتورهای متفرقه موجود در بازار، شاید ارزان‌تر باشند، ولی استفاده از آن‌ها برای گوشی شیائومی توصیه نمی‌شود. استفاده از کابل و آداپتور غیر اصلی، با مشکلاتی نظیر دیر شارژ شدن دستگاه، زود خالی شدن باتری و در نهایت آسیب رسیدن به باتری و کمتر شدن عمر آن همراه است. علت داغ شدن موبایل شیائومی هنگام شارژ نیز به استفاده از شارژرهای غیر اصلی بازمی‌گردد.

۲. به هیچ وجه گوشی را در معرض نور مستقیم خورشید قرار ندهید، چرا که این کار حتی ممکن است باعث ترک خوردن نمایشگر شود. اگر موبایل را در فصل تابستان درورن خودرو جا گذاشتید یا مشاهده کردید که برای مدت طولانی در مقابل نور مستقیم خورشید بوده، برای حل ایراد داغ شدن گوشی موبایل، سریعاً آن را به یک مکان تاریک و سرد منتقل کنید.

۳. اگر برای مدت طولانی، فعالیت‌های زیر را انجام دهید، موبایل شیائومی شما داغ می‌کند

۴. هنگام دانلود و نصب آپدیت‌های مرتبط با رابط کاربری و اندروید یا برنامه‌ها، داغ شدن گوشی شیائومی یک امر طبیعی است. همچنین در زمان انتقال دیتا بین دو دستگاه نیز این اتفاق خواهد افتاد. در این جا نیز فقط باید صبر کنید تا کار دانلود، نصب یا جابجایی اطلاعات تمام شود و موبایل به دمای عادی‌اش بازگردد. با رعایت این دستورالعمل‌ها، ایراد داغ شدن موبایل یا به وجود نمی‌آید و یا به سریع ترین زمان ممکن برطرف می‌شود. اما اگر باز هم مشاهده کردید که گوشی موبایل شما به دمای عادی برنمی‌گردد، دستورالعمل‌هایی را آموزش می‌دهیم که به کمک آن‌ها بتوانید دستگاه موبایل را به دمای نرمال بازگردانید. روش‌هایی برای بازگرداندن موبایل شیائومی به دمای عادی با انجام دستورالعمل‌هایی که در این قسمت معرفی می‌کنیم، می‌توانید ایراد داغ شدن بیش از حد موبایل شیائومی را رفع کنید.

 راه های رفع ایراد داغ شدن بیش از حد شیائومی

 راه های رفع ایراد داغ شدن بیش از حد شیائومی

 

برای مطالعه‌ی مقاله ی رفع مشکل داغ شدن گوشی سامسونگ کلیک کنید

۱. برنامه‌های بدون کاربرد را از روی گوشی را پاک کنید

بهتر است که دسترسی‌ها و برنامه‌های بلااستفاده موبایل را از کار بیندازید. تمام برنامه‌هایی که روی موبایل شما نصب است، حتی زمانی که از آن‌ها استفاده نمی‌کنید هم مشغول استفاده از منابع دستگاه هستند. این اپلیکیشن‌ها، هم کارایی موبایل را کند می‌کنند و هم می‌توانند علت داغ شدن دستگاه موبایل شیائومی باشند. بنابراین برنامه هایی که به آن‌ها نیاز ندارید را از روی دستگاه خود لغو نصب کنید. علاوه بر آن سعی کنید دسترسی‌های غیرضروری برخی از برنامه‌ها (مخصوصاً دسترسی به موقعیت مکانی) را غیر فعال نمائید.

۲. موبایل شیائومی خود را بهینه‌سازی کنید

حل ایراد داغ شدن گوشی شیائومی با استفاده از ابزار بهینه‌سازی که در خود این دستگاه وجود دارد، بسیار راحت است. این ابزار می‌تواند خیلی سریع، برنامه‌هایی را که در حال مصرف بیش از حد از باتری دستگاه شما هستند، را شناسایی کند تا آن‌ها را متوقف کنید. از طرفی، پر شدن حافظه می‌تواند منجر به گرم شدن موبایل شود.این ابزار، RAM دستگاه را نیز آزادسازی کرده و اپلیکیشن‌های اضافی را از روی دستگاه شما را پاک می‌کند تا اگر ایراد داغ شدن گوشی شیائومی به علت پر بودن حافظه آن است، رفع شود. برای استفاده از ابزار بهینه‌سازی، مسیر زیر را در موبایل شیائومی خود طی کنید

۳. جلوی استفاده از اینترنت توسط اپلیکیشن‌ها پس‌زمینه را بگیرید

اجرای اپلیکیشن‌های مختلف در پس‌زمینه، می‌تواند علت داغ شدن گوشی شیائومی باشد. بستن این اپلیکیشن‌ها و جلوگیری از اتصال آن‌ها به اینترنت، به رفع ایراد داغ شدن این موبایل‌ها کمک می‌کند. برای انجام این کار، مسیر زیر را روی موبایل شیائومی خود طی کنید

۴. روشنایی نمایشگر را کمتر کنید.

قرار دادن روشنایی صفحه نمایش در حالت ماکزیمم خود، باعث مصرف زیاد باتری و داغ شدن بیش از حد گوشی می‌شود. برای حل ایراد داغ شدن موبایل شیائومی به علت زیاد بودن نور نمایشگر، سعی کنید تنظیم نور را در حالت اتوماتیک قرار دهید. این کار کمک می‌کند تا نور صفحه نمایش به صورت اتوماتیک و متناسب با نور محیط تغییر کند و در مصرف باتری نیز صرفه‌جویی شود. بنابراین باتری دستگاه دیگر داغ نخواهد شد.

مصرف زیاد باتری و داغ شدن بیش از حد گوشی

۵. وجود به‌روزرسانی را بررسی کنید

همانطور که به تعویض به موقع روغن موتور خودروی خود حساسیت نشان می‌دهید، باید نسبت به به‌روزرسانی به موقع سیستم‌عامل و اپلیکیشن‌های خود نیز توجه نشان دهید. آپدیت سیستم‌عامل باعث رفع باگ‌ها، بهبود تجربه کاربری و افزایش امنیت فرد خواهد شد. این احتمال نیز وجود دارد یک نسخه دارای مشکل از سیستم‌عامل یا یک برنامه‌ای روی دستگاه موبایل شیائومی شما نصب باشد و باعث گرم شدن بیش از حد دستگاه شما شود. انجام به‌روزرسانی باعث می‌شود تا مشکلات نسخه موجود رفع شده و مشکل داغ کردن دستگاه نیز حل شود. برای بررسی وجود به‌روزرسانی برای موبایل شیائومی خود، پروسه زیر را انجام دهید:

پیشنهاد ما به شما مقاله: نحوه مراقبت از باتری گوشی شیائومی

۶. دستگاه موبایل خود را ریست کنید

اگر هر کدام از راهکارهای بالا، مشکل داغ شدن دستگاه موبایل شما را رفع نکرد، بهتر است دستگاه موبایل شیائومی خود را ریست کنید. قبل از ریست کردن موبایل، بهتر است از اطلاعات خود نسخه پشتیبان تهیه کنید.

علت داغ شدن موبایل شیائومی هنگام شارژ

اما گاهی هم مشاهده می‌کنید که موبایل شیائومی شما فقط هنگام شارژ شدن، داغ می‌شود. فرآیند شارژ شدن دستگاه موبایل یک فرآیند گرما زاست و  در حین شارژ، هم موبایل و هم شارژر از خود گرما تولید می‌کنند. استفاده از تکنولوژی‌های جدید شارژ مانند شارژ سریع یا شارژ بی‌سیم، با تولید گرمای بیشتری هم همراه است. برای حل مشکل داغ شدن موبایل شیائومی یا شارژر آن، مراحل زیر را طی کنید:

از یک شارژر استاندارد دیگر که با دستگاه موبایل شما سازگار است و به سالم بودن آن اطمینان دارید، برای شارژ موبایل استفاده کنید. اگر با انجام این کارها، مشکل شما حل شد، آداپتور یا کابل شارژ دستگاه موبایل شیائومی شما خراب شده است و باید به فکر تعویض آن‌ها باشید.

سخن پایانی

در این مطلب، به حل مشکل داغ شدن موبایل شیائومی پرداختیم. اگر دستگاه موبایل شما با مشکل داغ شدن گوشی شیائومی بیش از حد مواجه است، ممکن است باتری آن نیاز به تعویض داشته باشد. تکنسین‌های نمایندگی شیائومی می‌توانند کار تعویض باتری انواع گوشی شیائومی را به راحتی برای شما انجام دهند. علاوه براین در صورتی که مشکل داغ کردن گوشی مربوط به سایر اجزای داخلی گوشی شیائومی شما باشد نیز، متخصصین مجرب نمایندگی شیائومی می‌توانند دستگاه را به صورت اصولی باز کرده و به تعمیر تخصصی آن بپردازند. برای مشاهده خدمات کارشناسان نمایندگی شیائومی و ارتباط با آن‌ها، حتماً سری به نمایندگی رسمی شیائومی بزنید. همچنین برای تعمیر لپ تاپ شیائومی، تعمیر مانیتر شیائومی، تعمیر تبلت شیائومی و تعمیر ساعت هوشمند شیائومی نیز می‌توانید به نمایندگی رسمی شیائومی مراجعه کنید برای مرجعه حضوری به آدرس: تهران، فلکه دوم صاقیه، برج گلدیس، طبقه 11، واحد 14 مراجعه کنید. همچنین برای تماس و مشاوره نیز می‌توانید با شمار تلفن:02145102 تماس حاصل فرمایید.

نمایندگی شیائومی ارائه دهنده ی خدماتی همچون تعمیر گوشی شیائومی، تعمیر لپ تاپ شیائومی، تعمیر ساعت هوشمند شیائومی، تعمیر مانیتور شیائومی، تعمیر هندزفری شیائومی، تعمیر تلویزیون شیائومی، تعمیر تبلت شیائومی و حتی و تعمیر پرینتر شیائومی و… نیز می‌باشد. برای اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس حاصل فرمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *